Inflacja a budowa domu – czy wzięcie kredytu ma sens?

Inflacja a budowa domu – czy wzięcie kredytu ma sens?

Spadek wartości pieniądza to bardzo niebezpieczne zjawisko, z którym wiąże się szereg negatywnych konsekwencji dla konsumentów. Wszystko pogarsza inflacja, z którą wiąże się wzrost cen produktów i usług. Na tym jednak nie koniec, mogą rosnąć także stopy procentowe, czyli koszty związane z pożyczenie pieniędzy. Jeśli rząd podejmie decyzję o podwyższeniu stóp procentowych, to przełoży się to na podrożenie zaciągniętego zobowiązania. Odczują to wszyscy uczestnicy rynku finansowego. Rada Polityki Pieniężnej decyduje się na podniesienie stóp procentowych w celu zapobiegania inflacji. Z kolei wyższe stopy procentowe wiążą się ze wzrostem wartości pieniądza. Trzeba liczyć się z wyżej oprocentowanymi kredytami.

Co z kredytami przy wysokiej inflacji?

W przypadku wysokiej inflacji istotne jest to, aby ją jak najszybciej obniżyć, co można zrobić przykładowo przez podniesienie stóp procentowych. Jeśli ktoś ma już zaciągnięty kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, to może odczuć to dotkliwie, ale nie zawsze. W przypadku wybrania oprocentowania stałego nie trzeba martwić się wysoką inflacją ani coraz większymi stopami procentowymi. Oczywiście do czasu, bo nie trwa to przez cały okres kredytowania. Banki w zamian za wyższe kwoty kredytu oferują stałe oprocentowanie przez określony czas, przykładowo przez pięć lat, ale trzeba ponieść tego cenę. Oferty dotyczące kredytów ze stałym oprocentowaniem nie są powszechnie dostępne, kolejnym minusem będą wyższe koszty. Potencjalnym kredytobiorcom stawia się także większe wymagania, muszą mieć bardzo dobrą zdolność kredytową, aby złożony wniosek o kredyt został pozytywnie rozpatrzony.

Wysoka inflacja zwykle nie trwa dłużej niż parę lat, więc jeśli ktoś ma zapewniony brak zmian w oprocentowaniu, to najczęściej omijają go negatywne konsekwencje związane z podwyższeniem stóp procentowych. Z czasem wszystko wraca do normy. Na koszty kredytu składa się kwota kapitału i odsetki. Za pożyczenie kapitału należy zapłacić odsetki. Oprocentowanie jest najczęściej liczone w skali roku. Na jego wysokość wpływa wartość wskaźnika WIBOR, czyli średnie oprocentowanie na rynku międzynarodowym i marża banku w postaci opłaty za przyznanie kredytu. Na wskaźnik WIBOR ogromny wpływ mają aktualne stopy procentowe, jeśli wzrosną, to niestety rata kredytu także będzie wyższa. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowca. Doradca kredytowy pomoże ustalić, jakieś zobowiązanie będzie bardziej opłacalne w przypadku konkretnego klienta. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników.

Next post Finanse w zarządzaniu przedsiębiorstwem
Global - Biuro rachunkowe Wrocław